Samarbejde for flere unge i foreningslivet

07. oktober 2026
Af: Herfølge Boldklub
Foreningslivet1

Kamplederforløbet er afsluttet, og eleverne fra Holmebækskolens valgfag fik i denne uge mulighed for at opleve Herfølge Boldklub helt tæt på.

17 elever fra 7. og 8. klasse på Holmebækskolen har siden skoleårets start været en del af det nye pilotprojekt ”Vejen gennem foreningslivet”, hvor Holmebækskolen, Køge Kommune, DBU Sjælland, Get2Sport og Herfølge Boldklub samarbejder om at bygge bro mellem skole, uddannelse og det lokale foreningsliv.

Som en del af valgfaget har eleverne netop gennemført deres kamplederforløb, og afslutningen blev markeret med et besøg på Herfølge Stadion.

En eftermiddag på Herfølge Stadion

Klubformand Dennis Danry og næstformand Ole Baltsen var værter for en hyggelig eftermiddag, hvor alle eleverne sammen med lærer Christian Hansen fra Holmebækskolen og Richard O’Dwyer, HR-ansvarlig i Dommerafdelingen hos DBU Sjælland, var samlet i VIP loungen.

Eleverne fik blandt andet en rundvisning på Herfølge Stadion og blev præsenteret for klubbens mange faciliteter og muligheder.

Der var naturligvis også tid til sodavand, frugt og kage, mens Dennis og Ole svarede på de mange spørgsmål fra eleverne om både fodbold, foreningslivet og mulighederne for at blive en endnu mere aktiv del af klubben.

Fra valgfag til fritidsjob

En vigtig del af eftermiddagen var også at sætte fokus på, hvordan eleverne kan bruge deres nye kompetencer uden for skolen.

Dennis Danry og Ole Baltsen fortalte om mulighederne for relevante fritidsjobs i Herfølge Boldklub, hvor elevernes nye kompetencer som kampledere kan komme i spil.

Samtidig blev der sat fokus på muligheden for at blive ungtrænerassistent i Herfølge Boldklub, hvor de unge kan få praktisk erfaring med træning og arbejdet med klubbens yngste spillere.

Muligheden som ungtrænerassistent kan samtidig være et naturligt næste skridt, når eleverne skal i gang med C1-træneruddannelsen, som er næste modul i valgfagsforløbet. Her får eleverne mulighed for at udvikle deres kompetencer inden for træning, ledelse og arbejdet med børn og unge.

På den måde er ambitionen, at eleverne ikke blot gennemfører et valgfag, men får konkrete kompetencer, som kan bruges aktivt i deres fritid – og måske samtidig bliver starten på et relevant fritidsjob og en længere tilknytning til foreningslivet.

Stolthed over elevernes indsats

Klubformand Dennis Danry glæder sig over elevernes engagement og over, at Herfølge Boldklub er en del af pilotprojektet.

”Vi er utrolig glade og stolte over den indsats, eleverne har lagt i forløbet. De har taget imod mulighederne med stor nysgerrighed og engagement, og det er fantastisk at se, hvordan de allerede har fået kompetencer, som de kan bruge i foreningslivet.”

”For Herfølge Boldklub er det samtidig en stor glæde at være en del af et pilotprojekt, der netop handler om at bygge bro mellem skolen og foreningslivet. Vi håber, at vi kan være med til at give de unge lyst til at blive en aktiv del af klubben – både som kampledere, ungtrænerassistenter, trænere, frivillige og gennem relevante fritidsjobs.”

Et samarbejde med perspektiv

Lærer Christian Hansen fra Holmebækskolen fremhæver også betydningen af samarbejdet:

”Vi er på Holmebækskolen meget stolte af vores samarbejde med Herfølge Boldklub, Køge Kommune og DBU Sjælland. Det er en unik mulighed for vores skole at arbejde sammen med disse organisationer og dermed kunne udbyde dette valgfag.”

”Hele 17 elever har takket ja til projektet, og de er meget begejstrede for det. Vi håber, at det kan være med til at motivere flere af vores unge mennesker til at blive en aktiv del af foreningslivet i Herfølge, så vi ser dem ude på banerne.”

Eftermiddagen på Herfølge Stadion blev dermed både en afslutning på elevernes kamplederforløb og et vigtigt skolebesøg i klubben – men samtidig også begyndelsen på næste skridt i projektet.

Forude venter C1-træneruddannelsen, flere praktiske erfaringer og forhåbentlig endnu flere unge, der får øjnene op for de mange muligheder, der findes i det lokale foreningsliv.

Herfølge Boldklub er stolte af at være en del af projektet og ser frem til det videre samarbejde med Holmebækskolen, Køge Kommune, DBU Sjælland og Get2Sport.

Sammen skaber vi vejen gennem foreningslivet.

Foreningslivet2